Çfarë është Matcha?!

Pavarësisht faktit që Matcha njihet vetëm kohët e fundit, ajo ka shekuj të tërë që ndodhet mes nesh si pjesë e një ceremonie tradicionale. Budistët Zen e kanë përdorur benefitet e kësaj bime për energji, përqëndrim dhe mirëqënie. Eisai, Budisti legjendar, e ka cilësuar çajin jeshil si medicament për shëndet dhe jetgjatësi. Matcha është çaj jeshil i përpunuar dhe i kthyer në pudër.

Çfarë është Matcha?!

Pavarësisht faktit që Matcha njihet vetëm kohët e fundit, ajo ka shekuj të tërë që ndodhet mes nesh si pjesë e një ceremonie tradicionale. Budistët Zen e kanë përdorur benefitet e kësaj bime për energji, përqëndrim dhe mirëqënie. Eisai, Budisti legjendar, e ka cilësuar çajin jeshil si medicament për shëndet dhe jetgjatësi. Matcha është çaj jeshil i përpunuar dhe i kthyer në pudër.

Si ndryshon nga çaji normal jeshil?

Me çajin normal jeshil, gjethet zihen në ujë të nxehtë dhe para konsumimit hiqen. Konsumuesit e Matcha, në kontrast, konsumojnë të gjithë gjethen e tretur në ujë bashkë me benefitet që përmban. Për shkak të formës, Matcha përmban deri në 137 herë më tepër antioksidantë dhe deri në 10 herë më shumë vlera nutricioni krahasuar me çajin e rregullt jeshil. Gjethet e çajit Matcha janë rritur nën hije speciale e cila ka mundësuar rritjen e nivelit të klorofilit dhe antioksidantëve.

Pse është i mirë për ju?!

IMUNITET- Sipas ORAC ( Kapacitetit të absorbimit radikal të oksigjenit ), Matcha ka 1300 njësi për gram më tepër antioksidantë krahasuar me produktet e tjera. Antioksidantët ndihmojnë sistemin imunitar të luftojë faktorë në trup, të cilët kontribojnë në inflamim, demtime muskulare, moshim.

DETOKS – Pluhuri i MATCHA PREMIUM JAPANESE pastron organizmin nga metalet e rënda, toksinat apo papastërtite që i marrim nga ambienti i ndotur, smogu , cigarja apo pluhuri i zakonshëm. 

DOBËSIM – Pluhuri i MATCHA PREMIUM JAPANESE sipas studimeve djeg kalorite 4 herë më shpejt pa efekte anësore, pa rritur presionin e gjakut dhe pa dëmtuar organizmin. Kilogramet e tepërt eleminohen shpejt me përdorimin e këtij çaji të mrekullueshem.

METABOLIZEM – Matcha përmban një klasë të veçantë antioksidantësh që quhen EGCG, të cilët njihen për efektet e nxitjes së metabolismit. Matcha mund të përmbajë 137 herë më tepër EGCG, sesa çaji jeshil!

VITAMINA & MINERALE – Elementet e gjendur në çajin Matcha ndihmojnë në detoksifikim dhe mirëqënie. Për shembull, mënyra speciale e rritjes së bimës Matcha në hije, ndihmon në rritjen e nivelit të klorofilit në gjethe, i cili njihet si agjent detoksifimi.

NUK PËRMBAN – Matcha nuk përmban sheqer, produkte qumështi, pothuajse nuk përmban kalori dhe është natyralisht vegane. Miku më i mirë për këdo.

ENERGJI DHE FOKUS – Matcha është e pasur me amino acide, në veçanti, L-theanine e cila është unike për çajin. Kjo e fundit, është amino acidi, i cili stimulon valën alfa të produksionit në tru e cila krijon relaksim dhe përqëndrim në të njëjtën kohë, duke ofruar vemëndjen e ngjashme me kafen. Ndihmon të krijojë një energji të qendrueshme për disa orë.

Si ta përgatit Matcha Premium?

Matcha Premium me efekt dobësues përgatitet me ujë të vakur ose qumesht. Për rezultat optimal rekomandohet me ujë.

Perziejme pluhurin brenda bustines me pak ujë ose qumësht në një gotë normale ose filxhan normal. Përziejmë derisa masa behet e njëtrajtshme. Shtojmë ujë ose qumësht derisa gota ose filxhani të mbushet. Gati per konsum.

Si të përdor MATCHA PREMIUM me efekt dobësues?

Kutia e MATCHA PREMIUM JAPANESE përmban 20 paketime të cilat përdoren në një afat kohor prej 10 ditësh. 

Përdoret 2 herë në dite esell ose para ushqimit për rreth 30 min – 1 orë në mëngjes dhe në darkë

Shumë i rëndësishem është konsumi i të paktën 2 Litër ujë në ditë

Nuk duhet mbajtur dietë e veçantë.

Benefitet e çajit Matcha

Rrit nivelin e Energjisë

Pastron trupin nga toksinat

Djeg dhjamin e tepërt

E pasur me Antioksidantë