Benefitet e çajit Matcha

A mundet Matcha të ndihmojë me forcimin e energjisë, rritjen e fokusit, përmirësimin e lëkurës, djegien e dhjamit dhe më shumë?

Mësoni më poshtë!

BENEFITET SHËNDETËSORE

Ka shumë përfitime të pirjes së Çajit jeshil. Matcha e sjell këtë në një nivel të ri!

✅    Përmirëson energjitë fizike, fokusion dhe metabolizminm.

✅    Dobëson, Matcha djeg kaloritë 4 herë më shpejt pa efekte anësore.

✅    Çaji Matcha ka 137 herë më shumë antioksidantë se caji i zakonshëm.

✅    Çaji gjithashtu në detoksifikimin and përmirësimin e lëkurës.

✅    Një filxhan çaj matcha mund të ketë deri në 10 herë më shume vlera ushqyese ndryshe nga çaji jeshil normal.

ÇFARË ËSHTË MATCHA?

Pluhuri matcha është në thelb një çaj jeshil në formën e për dallim nga çaji jeshil i rregullt i cili përfshin pjekjen e gjetheve të çajit në ujë të nxehtë dhe më pas konsumimin e ujit (ndërsa hidhen gjethet në qesen e çajit), konsumuesit e Matcha shpërndajnë të gjithë gjethen në ujë i konsumojnë të dyja së bashku.

✅     Shkurre të çajit Matcha rriten nën një hije të veçantë për tre deri në katër javë, gjatë së cilës klorofili, kafeina dhe aminoacidet rriten dhe gjethet kthehen në një ngjyrë të gjelbër më të thellë.

✅    Gjethet vendosen në një mjedis të sheshtë për tu tharë dhe më pas vendosen në një tokë prej guri, në pluhur të imët, të cilin e njohim si Matcha.

✅    Bluarja është mjaft e ngadalshme pasi gurët e mullirit nuk mund të ngrohen shumë, në mënyrë që të ruhet aroma e gjetheve.

HISTORIA E MATCHA

Udhëtimi matcha filloi së bashku me shumë çajra të tjerë në Kinë, por u soll në Japoni nga një murg me ndikim Budist, Eisai, dhe rafinuar në procesin që njohim sot gjatë shumë shekujve. Kodrat e harlisura kodrinore të Kiotos, Japoni konsiderohen tani vendlindja e matcha (e cila është, sigurisht, ku është me burim pluhuri matcha Matcha Maiden). Ceremonia tradicionale e çajit japonez bazohet rreth përgatitjes, shërbimit dhe pirjes së matcha duke përfshirë elementin meditues të fillimeve të matcha në një ritual të bukur të koreografizuar për të nderuar qetësinë, lidhjen dhe mendjen. Ai gjithashtu është bërë më i zhdërvjellët dhe i zakonshëm jashtë këtij konteksti ceremonial për shkak të përfitimeve të tij të shumta për mendjen, trupin dhe shpirtin!

HISTORIA E MATCHA

Udhëtimi matcha filloi së bashku me shumë çajra të tjerë në Kinë, por u soll në Japoni nga një murg me ndikim Budist, Eisai, dhe rafinuar në procesin që njohim sot gjatë shumë shekujve. Kodrat e harlisura kodrinore të Kiotos, Japoni konsiderohen tani vendlindja e matcha (e cila është, sigurisht, ku është me burim pluhuri matcha Matcha Maiden). Ceremonia tradicionale e çajit japonez bazohet rreth përgatitjes, shërbimit dhe pirjes së matcha duke përfshirë elementin meditues të fillimeve të matcha në një ritual të bukur të koreografizuar për të nderuar qetësinë, lidhjen dhe mendjen. Ai gjithashtu është bërë më i zhdërvjellët dhe i zakonshëm jashtë këtij konteksti ceremonial për shkak të përfitimeve të tij të shumta për mendjen, trupin dhe shpirtin!

Përmirëson energjinë

Një nga arsyet kryesore pse Matcha Albania ra në dashuri me matcha është për shkak të performancës së saj si një alternative e shëndetshme e kafeinës. Gjatë një lodhje të veshkave që shkakton një ndalim total të kafesë, zbuluam pluhurin e bukur të çajit jeshil matcha dhe shpërndarjen e tij më të butë të kafeinës në trup. Ajo përmban rreth një e treta deri në gjysmën e sasisë së kafeinës si kafe, por funksionon ndryshe me kafeinën që gjendet në fasulet e kafesë. Për shkak të aminoacideve unike në çajin jeshil të quajtur L-theanine, kafeina lëshon shumë më ngadalë në trup dhe prodhon një forcim të energjisë.

Përmirëson energjinë

Një nga arsyet kryesore pse Matcha Albania ra në dashuri me matcha është për shkak të performancës së saj si një alternative e shëndetshme e kafeinës. Gjatë një lodhje të veshkave që shkakton një ndalim total të kafesë, zbuluam pluhurin e bukur të çajit jeshil matcha dhe shpërndarjen e tij më të butë të kafeinës në trup. Ajo përmban rreth një e treta deri në gjysmën e sasisë së kafeinës si kafe, por funksionon ndryshe me kafeinën që gjendet në fasulet e kafesë. Për shkak të aminoacideve unike në çajin jeshil të quajtur L-theanine, kafeina lëshon shumë më ngadalë në trup dhe prodhon një forcim të energjisë.

Miku juaj më i mirë për dobësim

Pluhuri i MATCHA PREMIUM JAPANESE sipas studimeve djeg kalorite 4 herë më shpejt pa efekte anësore, pa rritur presionin e gjakut dhe pa dëmtuar organizmin. Kilogramet e tepërt eleminohen shpejt me përdorimin e këtij çaji të mrekullueshem.

Miku juaj më i mirë për dobësim

Pluhuri i MATCHA PREMIUM JAPANESE sipas studimeve djeg kalorite 4 herë më shpejt pa efekte anësore, pa rritur presionin e gjakut dhe pa dëmtuar organizmin. Kilogramet e tepërt eleminohen shpejt me përdorimin e këtij çaji të mrekullueshem.

Është e mbushur me antioksidantë

Siç u përmend, matcha është një formë e përqendruar e çajit jeshil dhe mund të ketë deri në 137 herë më shumë antioksidantë duke sjellë shumë përfitime të mundshme për imunitetin, detoksikimin, anti-plakjen dhe mirëqenien e përgjithshme. Ndryshe nga sa mund të prisni, matcha tejkalon burimet e antioksidantëve si boronica ose shegët të cilave u drejtohemi më shpesh - mund të ketë madje deri në 20 herë më shumë (bazuar në shkallën e vlerësimit të antioksidantëve të njohur si ORAC)! Midis këtyre antioksidantëve, katekinat janë lloji që është më i fuqishëm dhe më i dobishëm dhe një lloj i veçantë i quajtur EGCg përbën rreth 60% të katekinave në matcha. EGCg njihet gjerësisht për aftësitë e mundshme të luftimit të kancerit dhe potencialin e tij për të luftuar radikalet e lira në trupin që ju prish shëndetin. Matcha është gjithashtu e pasur me fibra, klorofil dhe vitamina të tjera si vitaminë C, selen, krom dhe zink.

Është e mbushur me antioksidantë

Siç u përmend, matcha është një formë e përqendruar e çajit jeshil dhe mund të ketë deri në 137 herë më shumë antioksidantë duke sjellë shumë përfitime të mundshme për imunitetin, detoksikimin, anti-plakjen dhe mirëqenien e përgjithshme. Ndryshe nga sa mund të prisni, matcha tejkalon burimet e antioksidantëve si boronica ose shegët të cilave u drejtohemi më shpesh - mund të ketë madje deri në 20 herë më shumë (bazuar në shkallën e vlerësimit të antioksidantëve të njohur si ORAC)! Midis këtyre antioksidantëve, katekinat janë lloji që është më i fuqishëm dhe më i dobishëm dhe një lloj i veçantë i quajtur EGCg përbën rreth 60% të katekinave në matcha. EGCg njihet gjerësisht për aftësitë e mundshme të luftimit të kancerit dhe potencialin e tij për të luftuar radikalet e lira në trupin që ju prish shëndetin. Matcha është gjithashtu e pasur me fibra, klorofil dhe vitamina të tjera si vitaminë C, selen, krom dhe zink.

Ndihmon në përmirësimin e lëkurës suaj

Duke qenë një antioksidues, mund të themi që Matcha gjithashtu mund të ndihmojë në mbajtjen e lëkurës sonë të ndritshme dhe të shëndetshme. Për shkak të përqendrimit të lartë të antioksidantëve, veçanërisht EGCg siç u përmend më lart, matcha mund të ndihmojë në frenimin e prishjes të qelizave që shkaktojnë rrudha, humbje të kolagjenit dhe për këtë arsye elasticitet në lëkurë dhe shenja të tjera të plakjes. EGCg është i dobishëm në uljen e inflamacionit dhe madje mund të ndihmojë në uljen e akneve dhe madje edhe jashtë tonit të lëkurës.

Ndihmon në përmirësimin e lëkurës suaj

Duke qenë një antioksidues, mund të themi që Matcha gjithashtu mund të ndihmojë në mbajtjen e lëkurës sonë të ndritshme dhe të shëndetshme. Për shkak të përqendrimit të lartë të antioksidantëve, veçanërisht EGCg siç u përmend më lart, matcha mund të ndihmojë në frenimin e prishjes të qelizave që shkaktojnë rrudha, humbje të kolagjenit dhe për këtë arsye elasticitet në lëkurë dhe shenja të tjera të plakjes. EGCg është i dobishëm në uljen e inflamacionit dhe madje mund të ndihmojë në uljen e akneve dhe madje edhe jashtë tonit të lëkurës.

Ndihmon në detoksifikim

Matcha është e mbushur me klorofil, e cila i jep Matcha - s ngjyrën e saj të gjallë, të gjelbër të thellë. Siç u përmend, për dallim nga gjethet e çajit jeshil, shkurret e matcha janë rritur nën një hije të veçantë dhe mbrohen nga rrezet e diellit për 20-30 ditë para korrjes për të rritur në mënyrë specifike prodhimin e klorofilit dhe për t'i dhënë gjetheve një ngjyrim të errët të gjelbër. Klorofili është bllokim i mbushur me vitamina dhe lëndë ushqyese dhe mund të ndihmojë në heqjen nga trupi të toksinave. Hulumtimet tregojnë që klorofili lidhet me metale të rënda dhe kimikate të dëmshme duke ndihmuar ndezjen e një procesi të rrjedhjes që jo vetëm që mund të ndihmojë në detoksifikimin e trupit nga toksinat e gëlltitura gjatë ushqyerjes, por edhe të ndihmojë në shpëtimin e trupit nga toksinat që ishin në të.

Ndihmon në detoksifikim

Matcha është e mbushur me klorofil, e cila i jep Matcha - s ngjyrën e saj të gjallë, të gjelbër të thellë. Siç u përmend, për dallim nga gjethet e çajit jeshil, shkurret e matcha janë rritur nën një hije të veçantë dhe mbrohen nga rrezet e diellit për 20-30 ditë para korrjes për të rritur në mënyrë specifike prodhimin e klorofilit dhe për t'i dhënë gjetheve një ngjyrim të errët të gjelbër. Klorofili është bllokim i mbushur me vitamina dhe lëndë ushqyese dhe mund të ndihmojë në heqjen nga trupi të toksinave. Hulumtimet tregojnë që klorofili lidhet me metale të rënda dhe kimikate të dëmshme duke ndihmuar ndezjen e një procesi të rrjedhjes që jo vetëm që mund të ndihmojë në detoksifikimin e trupit nga toksinat e gëlltitura gjatë ushqyerjes, por edhe të ndihmojë në shpëtimin e trupit nga toksinat që ishin në të.

Përmirëson metabolizmin

Ky antioksidues EGCg, është treguar përmes studimeve të ndryshme se forcon metabolizmin. Një studim në Gazetën Amerikane të Nutricionit Klinik nga 2005 zbuloi se pjesëmarrësit që pinin çaj jeshil të mbushur me katekinë, ranë pothuajse dyfish më shumë se pesha e pjesëmarrësve që nuk morën çaj gjatë periudhës 12 javore. Konsumimi i çajit jeshil është treguar se rrit procesin e termogjenezës, e cila përshkruan nivelin e trupit të kalorive të djegura. Përmbajtja e kafeinës në çajin jeshil gjithashtu mund të kontribuojë në mbështetjen e butë të humbjes së peshës përmes rritjes së shkallës metabolike dhe rritjes së djegies së yndyrës.

Përmirëson metabolizmin

Ky antioksidues EGCg, është treguar përmes studimeve të ndryshme se forcon metabolizmin. Një studim në Gazetën Amerikane të Nutricionit Klinik nga 2005 zbuloi se pjesëmarrësit që pinin çaj jeshil të mbushur me katekinë, ranë pothuajse dyfish më shumë se pesha e pjesëmarrësve që nuk morën çaj gjatë periudhës 12 javore. Konsumimi i çajit jeshil është treguar se rrit procesin e termogjenezës, e cila përshkruan nivelin e trupit të kalorive të djegura. Përmbajtja e kafeinës në çajin jeshil gjithashtu mund të kontribuojë në mbështetjen e butë të humbjes së peshës përmes rritjes së shkallës metabolike dhe rritjes së djegies së yndyrës.

Është i gjithanshëm

Gjëja më e mirë në lidhje me matcha është lehtësia që ka për tu përfshirë në rutinën tuaj të përditshme! Për shkak të formës së saj pluhur, ajo mund të përgatitet në formatin e saj tradicional si një pije e nxehtë - qoftë një çaj i thjeshtë ose një latte. Por mund ta përdorni gjithashtu si një shtesë në pije ose ushqime të tjera, d.m.th., smoothies ose si një përbërës në gatimin e papjekur, pjekjen, salcat e sallatës, zhytjet dhe erëzat. Matcha gjithashtu ka përfitime të dukshme për lëkurën dhe mund të hidhet në një maskë të fytyrës DIY, pastrim trupi ose produkte të tjera bukurie duke sjellë përmbajtjen e saj të lartë antioksiduese në qelizat e lëkurës tuaj. Përfitimet janë të pafundme dhe ne duhet të eksperimentojmë me këtë superfood të gjallë të gjelbër!

Është i gjithanshëm

Gjëja më e mirë në lidhje me matcha është lehtësia që ka për tu përfshirë në rutinën tuaj të përditshme! Për shkak të formës së saj pluhur, ajo mund të përgatitet në formatin e saj tradicional si një pije e nxehtë - qoftë një çaj i thjeshtë ose një latte. Por mund ta përdorni gjithashtu si një shtesë në pije ose ushqime të tjera, d.m.th., smoothies ose si një përbërës në gatimin e papjekur, pjekjen, salcat e sallatës, zhytjet dhe erëzat. Matcha gjithashtu ka përfitime të dukshme për lëkurën dhe mund të hidhet në një maskë të fytyrës DIY, pastrim trupi ose produkte të tjera bukurie duke sjellë përmbajtjen e saj të lartë antioksiduese në qelizat e lëkurës tuaj. Përfitimet janë të pafundme dhe ne duhet të eksperimentojmë me këtë superfood të gjallë të gjelbër!

BLI MATCHA ONLINE

Shikoni gamën e re të Matcha Albania